Medzinárodný deň vriedkavých chorôb - Rare Disease Day - je globálna kampaň na zvýšenie povedomia, ktorá podporuje všetkých ľudí žijúcich so zriedkavou chorobou.
Medzinárodný deň zriedkavých chorôb sa každý rok koná posledný februárový deň. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť informovanosť širokej verejnosti, odborníkov, politikov, zástupcami priemyslu, výskumníkmi, zdravotníckymi pracovníkmi a všetkými, kto má záujem dozvedieť sa viac o zriedkavých chorobách a ich vplyve na život pacientov.
Budovanie povedomia o zriedkavých chorobách je také dôležité, pretože 1 z 20 ľudí bude so zriedkavými chorobami žiť v určitom období svojho života. Napriek tomu neexistuje liečba väčšiny zriedkavých chorôb a mnohé z nich sú nediagnostikované. Deň zriedkavých chorôb zlepšuje informovanosť širokej verejnosti o zriedkavých chorobách a zároveň povzbudzuje výskumných pracovníkov a osoby s rozhodovacími právomocami, aby sa zaoberali potrebami ľudí so zriedkavými chorobami.
Dňa zriedkavých chorôb sa zúčastňujú stovky organizácií pacientov na celom svete, ktoré pracujú na miestnej a národnej úrovni s cieľom zvýšiť informovanosť o komunite zriedkavých chorôb vo svojich krajinách.
Prvýkrát sa Medzinárodný deň zriedkavých chorôb oslavoval v roku 2008 29. februára, čo je „zriedkavý“ dátum, ktorý nastáva iba raz za štyri roky. Odvtedy sa Deň zriedkavých chorôb koná posledný februárový deň, ktorý je známy tým, že má „vzácny“ počet dní.
Kampaň sa začala ako európske podujatie a postupne sa stala svetovým fenoménom. Odvtedy sa na celom svete uskutočnili tisíce podujatí, na ktorých sa zúčastnili stovky tisícov ľudí. Postupne sa pripájali ďalšie krajiny, v roku 2019 ich bolo viac ako 100 po celom svete.