Význam vedeckého bádania zdôraznili vo svojich príhovoroch aj pacienti a aj rodičia chorých detí.
Ak by sa všetci ľudia so zriedkavými chorobami (ZCH) rozhodli vytvoriť svoj štát, bol by tretí najľudnatejší na svete. Lekárska veda pozná šesť- až osemtisíc takýchto diagnóz, pričom len menej ako 100 z nich je liečiteľných. Na Slovensku trpí zriedkavými chorobami približne 300 000 ľudí.
Nádej pacientom a ich rodinám môže priniesť len systematický výskum. Informácie zazneli na dnešnej tlačovej konferencii Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH), ktorá sa konala pri príležitosti desiateho ročníka Medzinárodného dňa ZCH, ktorý pripadá na 28. februára.
Zriedkavé choroby sú často život ohrozujúce choroby s výskytom menej ako päť chorých na 10 000 obyvateľov. Pacienti so ZCH sa často dostávajú do situácií, keď im lekár nedokáže pomôcť ani odporučiť inému odborníkovi. Prípadne na diagnostikovanú chorobu nie je liek alebo liečba len zmierňuje jej príznaky.
Podľa prítomných odborníkov predstavuje jedinú nádej pre takýchto pacientov systematický vedecký výskum. Môže identifikovať príčiny a priebeh neznámych ZCH, lekárom pomôcť s diagnostikou a pacientom priniesť viac informácií o možnostiach liečby.